A Kormány a Vidéki Otthonfelújítási Programról szóló 389/2024. (XII. 11.) Korm. rendeletben foglaltak alapján igényelhető egyszeri támogatással lehetővé teszi, hogy a kistelepüléseken élő családok lakhatási körülményeiken javítsanak. Ehhez a Rendeletben meghatározott feltételekkel vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatásként otthonfelújítási támogatás vehető igénybe 2025. január 1-jétől 2026. június 30-ig.
Támogatás igénylése:
A támogatási kérelem 2025. január 1-je után az alábbi módokon nyújtható be a Kincstárhoz:
- Elektronikus úton, elektronikus azonosítást követően a SZÜF felületén
- Postai úton, Postacím: Magyar Államkincstár, 1938 Budapest.
- Személyesen a Kincstár területi szerveinél
Az elektronikusan kitölthető és a papír alapon benyújtható formanyomtatványok a Kincstár honlapján (https://www.allamkincstar.gov.hu/csaladok-tamogatasa/Csalad_gyermek/videki-otthonfelujitasi-program/a-videki-otthonfelujitasi-program-kereteben-nyujthato-otthonfelujitasi-tamogatas) elérhetőek.
Ki igényelheti a támogatást:
A támogatást a legalább egy gyermeket váró vagy nevelő személy, mint igénylő igényelheti, vagy az azonos lakóhellyel rendelkező házastársak vagy élettársak közösen, együttes igénylőként igényelhetik.
Igénylő lehet az a
- nagykorú, cselekvőképes természetes személy, aki magyar állampolgár vagy a magyar állampolgárságról szóló törvény alapján magyar állampolgárnak tekintendő,
- nagykorú, cselekvőképes természetes személy, aki a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó, a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja.
Ingatlan, amelyre igényelhető a támogatás:
A Rendelet 1. mellékletben szereplő kistelepülésen, az ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóház fő rendeltetés szerinti jelleggel nyilvántartott ingatlanok, valamint tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületeinek (a továbbiakban: lakás) felújítására igényelhető a támogatás.
Igénylés feltételei:
- Az igénylő/együttes igénylők saját, vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeket neveljenek háztartásukban és valamennyien a felújítással érintett lakásban rendelkezzenek lakóhellyel, amelyben az igénylő vagy igénylők, valamint velük együtt élő gyermekeik, illetve az igénylő(k) szülője, szülői együttes tulajdoni hányada érje el legalább az 50%-ot. Lakóhelynek a lakcímet igazoló hatósági igazolványon lakóhelyként feltüntetett cím fogadható el, a tartózkodási hely címén lévő lakás felújítására a támogatás nem vehető igénybe.
- Az igénylő vagy együttes igénylés esetén legalább az egyikük rendelkezzen egy év társadalombiztosítási jogviszonnyal.
- Az igénylőnek, együttes igénylés esetén a házastársnak vagy az élettársnak az állami adóhatóságnál nincs vagy csak 5000 Ft-ot meg nem haladó nyilvántartott köztartozása
- A Rendeletben meghatározott építési tevékenységekre vonatkozóan a kivitelezést végző vállalkozóval január 1-je után megkötött szerződéssel kell rendelkeznie az igénylőnek.
- Az igénylővel vagy házastársával/élettársával a felújítási munkák elvégzésére szerződött vállalkozó nem lehet sem az igénylőnek, együttes igénylés esetén pedig sem a házastársának vagy élettársának a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) szerinti közeli hozzátartozója, illetve sem ők, sem a közeli hozzátartozóik nem rendelkezhetnek tulajdoni részesedéssel vagy nem tölthetnek be tisztséget ezen vállalkozásban.
- A felújítási munkákat 2025. január 1-je után kiállított és teljesített számlák másolatával kell igazolni. A számlák vagy az igénylő nevére és a felújított lakás címére kell, hogy szóljanak.
- Olyan számla nem fogadható, amely a Falusi CSOK vagy az „Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához” felhívás kapcsán már elszámolt vagy elszámolni kíván.
- Átutalással teljesítendő számlák esetén igazolni kell a számla kiegyenlítését a banki átutalást igazoló dokumentum vagy a fizetési számlakivonat (bankkivonat) másolatával, amelyen egyértelműen beazonosíthatók az egyes kiegyenlített számlák tételei.
Felújítással kapcsolatos tevékenységek, amelyre igényelhető a támogatás:
- víz-, csatorna-, elektromos, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje;
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely egyáltalán nem, vagy legfeljebb egy ilyen helyiséggel rendelkezik;
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
- az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat;
- a külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkány, küszöb létesítése, cseréje vagy felújítása;
- tető cseréje, felújítása, szigetelése;
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése;
- klímaberendezés beépítése, cseréje;
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, illetve annak vagy részeinek cseréje, bővítése;
- belső tér felújítása, ideértve
- a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat készítését, cseréjét, felújítását, festését, tapétázását,
- a galériaépítést,
- a belső lépcső kialakítását és cseréjét,
- a szaniterek beépítését vagy cseréjét,
- a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét,
- a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,
- a lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét;
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása;
- kerítés építése, felújítása;
- gépjárműtároló építése, felújítása vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása;
- terasz, loggia, erkély, előtető építése, felújítása;
- térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje;
- télikert kialakítása;
- akadálymentesítési munka;
- alapozási szerkezet megerősítése;
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje;
- használatimelegvíz-rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
- szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje; valamint
- szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi zárt szennyvíztároló, egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje.
- Igényelhető támogatás összege:
A támogatás összege a lakás felújítására fordított költségeknek legfeljebb az 50%-a lehet, amely azonban nem lehet több 3.000.000,- Ft-nál. Amennyiben az igénylő korábban az 518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet szerinti otthonfelújítási támogatást igénybe vette, legfeljebb a támogatás 3.000.000,- Ft-os maximális összege és a korábban ténylegesen igénybe vett támogatási összeg különbözetére lehet jogosult. Fontos szabály, hogy a Kincstár által kiutalt támogatás összegében a vállalkozási díj és az anyagköltség 50-50%-ban oszlik meg. Tehát a benyújtott kérelemhez csatolt számlák között feltétlenül kell lennie minimum 25-25 % vállalkozási díjat és anyagköltséget tartalmazó számlának.
A támogatást kizárólag a jogszabályban felsorolt kivitelezési, építési munkák végrehajtását és az utolsó számlák kiegyenlítését követően 60 napos határidőn belül lehet igényelni.
Csatolandó dokumentumok nyilatkozatok:
A kérelemhez szükséges legfontosabb nyilatkozatok és a vállalkozási szerződés legalapvetőbb tartalmára és a számlaösszesítő tartalmára és formátumára ajánlott mintadokumentumok elérhetők és letölthetők a Kincstár honlapjáról az alábbi linkre kattintva:
Kérelmek elbírálása:
A kérelmek elbírálása beérkezési sorrendben történik, a Kincstárhoz történő beérkezést követően 90 nap – elektronikus úton történő benyújtás esetén 30 nap – áll a Kincstár rendelkezésére. A támogatási kérelem elbírálására nyitva álló határidő egy alkalommal legfeljebb 45 nappal meghosszabbítható. Az eljárási folyamatban egyetlen alkalommal van mód hiánypótlásra, amelynek teljesítésére 30 napja van az igénylőnek. Ez a 30 nap a teljes ügyintézési folyamatot meghosszabbítja. Amennyiben a Kincstár a beérkezett adatok alapján az elbírálást követően jóváhagy támogatási összeget, akkor erről az ügyfelet egy támogatói okiratban tájékoztatja, míg a támogatás összegét az igénylő belföldi – kérelemben megadott – bankszámlájára utalja 5 napon belül.
A támogatás jogszerű igénybevételének ellenőrzése:
A támogatás igénybevételének jogszerűségét a Kincstár, legkésőbb a támogatás folyósítását követő 1 évig, az életvitelszerű bentlakás kötelezettségének teljesítését a támogatás folyósítását követő 5 évig jogosult, a lakás fekvése szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal (a továbbiakban: Kormányhivatal) bevonásával helyszíni ellenőrzés keretében vizsgálni. A helyszíni ellenőrzésről a Kormányhivatal jegyzőkönyvet készít, amelyet megküld a Kincstár részére. Ha a Kincstár a Kormányhivatal által megküldött jegyzőkönyvben foglalt tények alapján megállapítja, hogy az igénylő jogosulatlanul vette igénybe a támogatást, akkor felszólítja az igénylőt a támogatásnak az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény szerinti, kamattal növelt összegben történő visszafizetésére.